Recent Release | 19 Jan 2023

YouTube’un Türkiye’deki ekonomik, toplumsal ve kültürel etkisi

Economic Consulting Team

Oxford Economics

Bu çalışma, YouTube’un Türkiye’de GSYİH’ye ve istihdama katkısını ve toplum ve kültür üzerindeki daha geniş etkisini değerlendirmektedir.

YouTube, Türkiye’deki içerik üreticilerinin yurt içi ve yurt dışından geniş bir kitleye ulaşmasını sağlamaktadır. Bu olanak, platformdan gelir elde eden kişiler için için ekonomik değeri desteklemektedir. Örneğin, yayınladıkları videolarda gösterilen reklam gelirlerinden pay alabilmektedirler. YouTube’da sahip oldukları görünürlük, içerik üreticilerin ürün satışları, marka ortaklıkları ve canlı performans işbirlikleri gibi çeşitli kaynaklardan da gelir elde etmelerine yardımcı olabilmektedir.

Bu gelir kaynakları sadece içerik üreticilerine istihdam ve gelir desteği sağlamakla kalmamakta, ayrıca tedarik zincirlerine ve tüketim harcamalarına kadar uzanan daha geniş bir ekonomik aktiviteye zemin hazırlamaktadır. Ekonomik modellememizde gösterildiği üzere, YouTube’un içerik üretici ekosistemi 2021’de Türkiye’nin GSYİH’sine toplamda 2 milyar Türk lirasından fazla katkıda bulunmuş ve 45.000’den fazla tam zamanlı işe eş değer istihdamı desteklemiştir.

Bu raporda, hem ekonomik analizimiz ana hatlarıyla sunulmakta hem de içerik üreticilerini ekonomik ve sosyal etki yaratmaya teşvik etme, işletmelerin büyümesine yardımcı olma, yeteneklerin ve kültür ürünlerinin ihracatını teşvik etme ve kullanıcıların beceri ve bilgi edinmesine yardımcı olma açısından YouTube’un rolünü inceleyen daha geniş bir anket araştırmasının sonuçları açıklanmaktadır.

Ekonomik modellememiz ve anketlerimizden elde edilen sonuçların yanı sıra, Türkiye’deki başarılı içerik üreticilerinin hikâyelerini öne çıkaran bir dizi vaka çalışması da sunulmaktadır.

About the team

Our economic consulting team are world leaders in quantitative economic analysis, working with clients around the globe and across sectors to build models, forecast markets and evaluate interventions using state-of-the art techniques. Lead consultants on this project included:

Margarida Secca Serra

Economist, Economic Impact

+44 (0) 20 3910 8152

Margarida Secca Serra

Economist, Economic Impact

London, United Kingdom

Margarida joined Oxford Economics in 2019 as a graduate in the London office.

She works in the Applied Economics team where she has been involved in a variety of projects, including a literature review on the effectiveness of soft drink taxation on health and revenue objectives, and a literature review on the benefits of digital services in Europe. She has also supported the econometric modelling of future demand for meat in the UK and several reports on the economic, societal, and cultural benefits of YouTube in different countries.

Before joining Oxford Economics, Margarida worked for the Portuguese Agency for Trade and Investment in London. She holds both a BSc and a MSc in Economics from NOVA SBE and while completing her dissertation, she did an internship at the Portuguese Ministry of Economy.

You might be interested in

Post

The State of the Creator Economy – Assessing the Economic, Cultural, and Educational Impact of YouTube in the US in 2022

This study presents an updated assessment of YouTube’s contribution to US GDP and employment, and its broader impact on society and culture.

Find Out More
YouTube India

Post

A PLATFORM FOR INDIAN OPPORTUNITY: Assessing the economic, societal, and cultural impact of YouTube in India in 2021

In this study, Oxford Economics worked closely with YouTube to identify that YouTube’s creative ecosystem contributed over INR 10,000 Crores to India’s GDP and supported more than 7,50,000 full-time equivalent (FTE) jobs in India in 2021. YouTube brings not only economic value, but also social and cultural impact on the country.

Find Out More
YouTube Impact report Indonesia 2022

Post

A PLATFORM FOR INDONESIAN OPPORTUNITY – Assessing the economic, societal, and cultural impact of YouTube in Indonesia in 2021

Oxford Economics worked closely with YouTube in the second quarter of 2022 to develop a rigorous approach to measuring the video platform’s economic, social, and cultural impact across Indonesia. In this study, we found that YouTube's creative ecosystem contributed IDR7.5 trillion to Indonesia's GDP and supported more than 200,000 full-time equivalent jobs across the economy in 2021.

Find Out More

Post

L’impact de YouTube en France

Cette étude évalue la contribution de YouTube au PIB français et à l’emploi en France, ainsi que son impact plus large sur la société et la culture.

Find Out More